Küspe Paketleme Tesisi Hizmete Girdi

10 Eki 2019, Basında Biz.

Mutlucan Şeker Fabrikası’nda kurulan yaş küspe paketleme tesisi ile hem küspenin besin değerini kaybetmesinin önüne geçilecek hem de besiciler, pancar küspesini bir yıl saklayabilecek.

Mutlucan Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Mutlu, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde en önemli besin maddelerinden biri olan pancar küspesinin paketlenerek özelliğini kaybetmeden daha uzun süre kullanılabilmesi için 1’er tonluk balya haline dönüştürecek tesisi faaliyete geçirdiklerini söyledi.

Küspe paketleme tesisinin, besicilere, çiftçilere ve çiftlik sahiplerine hizmet vereceğini anlatan Mutlu, “Şeker pancarından şekerin alınmasıyla oluşan pancar posası, enerji bakımından zengin, sulu, selüloz içeriği nedeniyle kaba yemler içinde değerlendirilen şeker sanayi yan ürünüdür. Pancar küspesi, ülkemizde hayvan üreticilerinin en çok rağbet ettiği yem çeşitlerinin başında gelmektedir. Elbistan ve çevresinde de oldukça önemli bir kapasiteye sahip büyükbaş hayvancılığın en önemli yem maddesinin besin değerini kaybetmeden ve uzun süre saklanabilmesi için posanın sıkıştırılarak hava almayacak şekilde paketlenmesi, silaj haline getirilmesi gerekiyor. Mutlucan Şeker A.Ş. olarak planlamasını yaptığımız yatırımlardan birini de bu ürünün, yem kalitesini yüksek tutabilecek birer posa paketleme tesisi kurarak gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İşlemeye başlayan tesisimizde şimdilik 1’er tonluk yaş küspe balyası hazırlıyor” dedi.

Haberin devamı için tıklayın.

Yorum Gönder

Top